فولادمبارکه می تواند صکوک ارزی منتشر کند

[ad_1]

حسن قالیباف اصل که به همراه جمعی از معاونان و مدیران شرکت بورس از فولاد مبارکه بازدید کرده بود، گفت: فولاد مبارکه به عنوان صنعتی مادر، از لحاظ ارزش اسمی بزرگترین شرکت بورسی است و نقش مهمی را در اقتصاد کشور ایفا می کند. از این رو حضور این شرکت در بازار سرمایه باعث افتخار است.

وی ادامه داد: از آنجایی که گلچینی از برترین شرکت های کشور در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده اند، به جرأت می توان گفت فولادمبارکه از گل های سرسبد این بازار است.

وی در پاسخ به این سؤال که بورس کشور چگونه می تواند از شرکتهای پذیرفته شده حمایت کند، گفت: از آنجایی که فولاد مبارکه جزء شرکت های پرجمعیت بورس است و حرکات شرکت های بزرگی مانند فولاد مبارکه در بورس بسیار تعیین کننده است، بدیهی است این شرکتها به همان اندازه بزرگی شان تأثیر بزرگی نیز در بازار دارند.

سخنگوی بورس تهران خاطرنشان کرد: اگر قرار باشد توسعه ای اتفاق افتد و کار اقتصادی صورت گیرد، قاعدتاً انتظار میرود این حرکات توسط همان شرکتهایی که قبلاً تجارب موفقی داشته اند، انجام شود. فولاد مبارکه از بدو راه اندازی تاکنون طی چندین مرحله توانسته با اجرای توسعه های موفق جایگاه صنعت فولاد کشور را ارتقاء دهد. بنابراین شرکتها برای پیشبرد اهداف توسعه ای خود نیاز به تأمین و جذب منابع مالی دارند که بازار سرمایه محل مناسبی برای این کار است.

به گفته قالیباف اصل، شرکت ها برای تأمین منابع مالی می توانند از طریق بورس که دارای تنوع زیادی در این زمینه است، استفاده کنند؛ همچنین شرکت ها میتوانند از طریق آورده سهامدار، به راحتی از طریق بورس افزایش سرمایه دهند و یا از طریق بورس نسبت به انتشار اوراق مشارکت اقدام و از انواع صکوک، اجاره، استصناع و … استفاده کنند.

وی از طرح و راهکار پیشنهادی جدید برای حمایت از شرکتهای حاضر در بورس خبر داد و گفت: اخیرا با همکاری بانکها و سرمایه گذاران خارجی در حال فراهم کردن شرایطی هستیم تا آن دسته از شرکتهایی که در بخش سرمایه گذاری و صادرات نیاز به منابع ارزی دارند، بتوانند اوراق یا صکوک ارزی منتشر کنند و آنها را در بورس اوراق بهادار تهران به فروش برسانند؛ از آن جائیکه بخش هایی از فعالیت فولاد مبارکه از طریق ارزی انجام می شود. بنابراین این شرکت میتواند در صورت پیشرفت و به نتیجه رسیدن این طرح از آن استفاده کند.

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران ضمن ابراز خرسندی از حضور شرکت فولاد مبارکه در بورس گفت: فولاد مبارکه از آن دسته بنگاه های اقتصادی پویای کشور است که از ابتدای ورود به بورس تاکنون طی چندین مرحله افزایش سرمایه داده و توانسته با سرمایه ثبت شده ۷۵ هزار میلیارد ریال عنوان بزرگترین شرکت بورسی از لحاظ ارزش اسمی را به خود اختصاص دهد و به خوبی از ظرفیتهای بازار سرمایه استفاده کند که این برای بازار سرمایه باعث افتخار است.

وی با ذکر اینکه در فولادمبارکه سرمایه گذاری بسیار سنگینی انجام شده، بیان کرد: در آغاز این سرمایه گذاری دولت نقش آفرینی کرده اما پس از ورود فولاد مبارکه به بورس این سهامداران حقیقی و حقوقی بوده اند که با سرمایه گذاریهای خود شرایطی فراهم کرده اند که این کار بزرگ انجام شود.

قالیباف اصل افزود: به یقین ساخت مجدد چنین مجموعه ای به راحتی امکان پذیر نخواهد بود و باید اذعان کرد موضوعی که فولاد مبارکه را از سایر شرکتهای حاضر در بورس متمایز می کند، نیروی انسانی بهره ور، سرمایه گذاری آگاهانه و اجرای توسعه های هدفمند است.

وی با تأکید بر اینکه اگر سهامداران حقیقی و حقوقی به شرکتی اعتماد نداشته باشند، مسلماً سهام آنها را خریداری نمیکنند، تصریح کرد: اینکه فولاد مبارکه توانسته طی دوران بهره برداری تاکنون به خوبی توسعه های خود را انجام دهد و اعتماد سهامداران را جلب کند، یکی از سرمایه های بزرگ دیگر این شرکت است که می تواند در راستای رشد و توسعه آن در ادامه مسیر و آینده مؤثر باشد.

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *